Co kluci neřekli. V Čáslavi končí odpad 120 obcí a 200 firem! I rakovinotvorný z lagun. Je petice proti kalům. Skládka 2x hořela. Není varovný systém

REAKCE na pořad NA ( ) ROVINU – Skládka pro Republiku / Beru jako velmi pozitivní, že se studenti zajímají o nebezpečnou skládku. Trojice středoškoláků pochází ze Žehušic, z Peček a jeden z nich z Čáslavi, alespoň podle jejich facebookových profilů. Netuším, kdy je problematika skládky začala poprvé zajímat.  Snaha se tedy určitě cení.

Líbí se mi, že upozorňují na velikost skládky a její budoucí zvětšení. To je určitě velmi důležitá informace. Ale na druhou stranu chlapci řeší poletující pytlíky, to je ale “jen esteticky” problém… “Ty pytlíky, co létají ze skládky, jsou sice v důsledku marginální,ale ukazují, že když tak hmotný předmět může ze skládky uletět kilometry, pak o to snadněji uletí prachové částice nebo například plyny… a o to do větších vzdáleností,” argumentuje Dan Korábek v diskuzi na facebooku.

Ve videu nezaznělo, že skládka dvakrát hořela, ze neexistuje žádný varovný systém pro obyvatele Časlavska, že skladku původně pro město, teď využívá aktuálně “jen” 120 obcí z okruhu 80 km a že sem vozí “jen” cca 200 firem z cele republiky! Komise pro skládku zřejmě nezačne fungovat plnohodnotně dříve než po nových říjnových volbách, protože na posledním zastupitelstvu v dubnu například zastupitel Filip Jerie odmítl práci v této komisi. Zdůvodnil to tak, že se jedná o politikaření!

Heslo roku, které jeden ze studentů prohlásil: třiďte odpad! Těžko mohou obyvatelé Čáslavi snížit velikost skládkového kopce jen tím, že začnou intenzivněji třídit odpad. Počet měst, které Čáslav zásobují se tímto tahem asi moc nezmění. A také asi ani autoři netuší, jak si zaměstnanci usnadňují život, když vytříděný odpad od lidí znovu “setřídí” údajně dohromady. Máme tyto informace přímo z terénu.

Nic se nedá dělat s problematickou nebezpečnou skládkou!? Další “smutný” výrok hraničící s nekompetentností, chápu, zadání bylo jasné: uklidněte lidi! Každý, kdo má všech pět pohromadě a žije 500 metrů od skládky musí být z podobné interpretace reality – pravdy – vyznění v šoku! Existuje řada možností, pokud občané například po požárech měli zdravotní problémy, zvraceli, měli astmatické problémy, případně je zlobí zápach a prach. Kontaktovat se dá Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), více aktivněji by měl také pracovat Odbor životního prostředí městského úřadu Čáslav a zastupitelé a starosta by měli vyjednávat daleko razantněji s provozovatelem skládky, městu totiž patří hlavní příjezdová silnice ke skládce, to je ta cesta, která vede z města až k solárním panelům, které jsou na pravé straně.

Také nezaznělo, že se do Čáslavi vozí nebezpečný odpad z rakovinotvorných ostravských lagun. A že 1 100 lidí na Čáslavsku podepsalo petici proti kalům na zdejší skládce.

 |Na( )Rovinu| – Skládka pro Republiku

Publikováno 22. 4. 2018

Tomáš Ouředník Snaha, zájem o skladku se “trochu” cení, ale vyznění je hodně “úsměvné”, řeší se poletující pytlíky, to je určitě největší “esteticky” problém… Ze skládka dvakrát hořela, ze neexistuje žádný varovný systém pro obyvatele Čáslavska, ze skladku původně pro město využívá “jen” 120 obci z okruhu 80 km a ze vozí odpad sem “jen” cca 200 firem z cele republiky! Heslo roku: třiďte odpad! Haha, asi ani autoři netuší, jak si zaměstnanci usnadňují život, když natříděný odpad od lidi znovu “setřídí” dohromady. Nic se nedá dělat!? Další “smutný” výrok hraničící s nekompetentnosti, chápu, zadání bylo jasné: uklidněte lidi! Každý, kdo má všech pět pohromadě a žije 500 metru od skládky musí byt z vaši interpretace reality- pravdy – vyznění v šoku!

Daniel Pitoňák Uklidněte lidi??! To si snad děláte srandu. Co je to za výmysl. Co se nám snažíte naznačit? Snažíme se o objektivní pravdu a ano, je to náš první pokus o natočení dílu. Za naší prací si stojíme a budeme v ní pokračovat. Kritiku sneseme a jsme ochotni se o problémech slušně bavit, ale takovéto nařčení odsuzuji.

Tomáš Ouředník Daniel Pitoňák Pořad se jmenuje Na rovinu, tak jsem se snažil zachovat rovinu. Odsuzovat můžete, stejně jako mam právo na komentář, tomu se říká pluralita nazoru. A take by mohlo zaznít, ze jsem vám nabízel pomoc pri výrobě, jsem trochu z oboru… A trochu se o skladku zajímám par měsíců, poměrně intenzivně… Stejně jako autorka petice proti kalum Lenka Bochníčková, která získala 1 100 podpisu obyvatel Čáslavska!
 
Michal Benda Pane Ouředník, snažily jsme se podat objektivní informace které pocházejí z oficiálních zdrojů. K varovnému systému jsme se nevyjadřovali, protože bylo odsouhlaseno jeho vybudování na mimořádném zastupitelstvu. Ohledně třídění odpadu, tak si nemyslým že tříděný odpad se smíchává, a jako člověk se vzděláním v oblasti mediální by jste měl být podle mě schopný odlišit konspirační teorie a objektivní zprávy. A jen tak mimochodem, zadání žádné nebylo, děláme to zadarmo a z vlastní iniciativy. Jsou to faktické informace a nikoli jako prezentaci názoru jedné skupiny. Ale pokud máte nějaké řešení této situace rád si ho vyslechnu.
 
Tomáš Ouředník Nabízel jsem vám už dávno možnost spolupráce, pomoci, mohli jste mě i vícekrát kontaktovat, možností je habaděj… a my se Lenka Bochníčková většinou snažili také podat informace od lidí, což je víc, než vaše oficiální stanoviska AVE, představte si, že jsme stáli u oslovování médií Reportéři ČT, pořad Nedej se, štáby se tomu věnuji po vlastní linii. Snažíme se spolupracovat i ze zastupiteli, členy Čáslav pro všechny. A sestříhali jsme videozáznam mimořádného zastupitelstva, který jste také slibovali celý.
 
David Jandečka Tomáš Ouředník
Uznávám, že naše video má vady-chybí některé původně plánované scény, také souhlasím s tím, že třídění ne vždy dopadne na úrodnou půdu. Hlavním konceptem má být objektivita a OZDROJOVANÉ informace-narozdíl od Vaší tvorby. Přejděme tedy na toto téma, ať je diskuze rovnocenná a vyvážená. Zpočátku jsem Vaši aktivitu vnímal pozitivně, ale jen do doby, než přešla na úroveň TV Nova-tedy na úroveň zavádějících nadpisů, zkreslených informací a manipulací-alespoň to tak působí, protože nejste schopen Vaše tvrzení veřejnosti doložit. Máte velmi dobrý záměr a prostředky i předpoklady, výsledky ale vypadají jako vaše osobní neozdrojované spekulace a často hraničí se spamem. Na vážnosti nepřidává ani Váš vytříbený humor, jež se objevuje neustále ve větách typu: ,,(ne)choďte na zastupitelstvo, (ne)vyjadřujte vlastní názor” apod. Takovýto prvek-stokrát opakovaný, čtenáře odradí-působí jako nekvalitní bulvární zdroj. Nelíbí se mi ani to, že jediná pravda je vždy na Vaší straně. Toto je i důvod, proč já osobně jsem byl pro variantu s Vámi nespolupracovat a jet po vlastní ose, ač byste zajisté mohl v lecčem kvalitu projektu navýšit. Za dobrou cestu nepovažuji ani Vaše arogantní jednání vůči ostatním-viz Váš první komentář. Etiketa Vám zřejmě nic neříká. Znechucujete se svým chováním mnoha lidem, kteří by se jinak přidali na Vaši stranu a podporovali Vás, protože podstatou názoru na celou kauzu se s Vámi shodují. Je škoda, že jste Váš potenciál neuchopil na seriózní úrovni.Dopředu upozorňuji, že se jedná pouze o můj názor-osobní názor-nikoliv vyjádření projektu Na( )rovinu. Také dopředu deklaruji, že kromě jasných otázek už nebudu na Vaše další komentáře reagovat. Je mi líto, že Vám Vaše sebevědomí neumožňuje tolerovat “konkurenci” ani jiné pohledy na věc.
 
Tomáš Ouředník Česká televize by to mohla pomoci osvětlit i vám, budete se divit ale oslovují mě lidé, kteří chápaji realitu, nevšiml jsem si, ze se ptáte na zastupitelstvu sám za sebe. Ani jsem nenašel vás videozáznam ze zastupitelstva. Včera byli vaši zastupitele i starosta hodně sebevědomí, akorát měli hlavy skloněné. Pokud jste tam vůbec byl, tak si rad přečtu vás komentář. Upřímně nikdo z vaši trojky neměl snahu se ptát Lenky nebo přímo mě…
 
Michal Benda Tomáš Ouředník jenom pro informaci několikrát sem vám i paní Bochníčkové napsal jasný dotaz, jak by jste situaci řešily, ani jednou jste neodpověděli.
 
Tomáš Ouředník Michal Benda tak to bud zapadlo, nebo nevím…Priorita je řešit informace, které poskytujeme mediím a lidem, kteří nás kontaktují osobně, připadne telefonicky, ono na fb je plno míst, kam není možné dohlédnout 🙂 Řešení není na jednu větu a prohlášení o pár řádcích…a hlavně v této fázi nemám úplně důvěru…Jak mám někomu radit, když nechce spolupracovat a deklaruje to…
 
Tomáš Ouředník Smyslem bylo vzbudit pozornost a jak je jasne, tak to se nám povedlo, média TV, radio, weby i tištěná média problematiku řeší i diky našim snahám nastavit téma ve veřejném prostoru, obdivuji vaše dojmy, které kritizují skutečnosti a fakta s kterými pracujeme, je potřeba chápat komentář, polemiku jako specificky žánr… nadsázka a dalsi jazykové prvky přece jsou možné, existují mediální teorie, ze vznikly text, každy čtenář chápe podle vlastních životních, odborných zkušenosti… S tim nic nenadelame, pro někoho je to šokující, pro někoho normalni…kódování a dekódování textu, stejně to je s TV i rozhlasovou reportáži, komentářem, člověk rozumí tomu k čemu ma urcite předpoklady, vzdělání atd..
 
Michal Benda Pro nás ale není smyslem vzbudit pozornost médií ani vyburcovat obyvatele Čáslavi, k pokřikování po zastupitelích na zasedání. Pro nás je důležité, aby měli lidé základní informace a podle toho si mohli udělat vlastní názor. Hlavně si myslím, že ty základní informace v “informačním marastu” který tu vznikl zanikly. Hlavně mi není úplně jasné do jaké skupiny se řadíte, média, kandidát do zastupitelstva, obyvatel Čáslavi, nebo něco jiného? Protože když jsme u toho, hlavním úkolem médií je podávat objektivní informace, což by jste měl jako bývalý pracovník Českého rozhlasu vědět. Ale váš styl, kterým komunikuje nebo píšete příspěvky se mi zdá spíš jako pokus o manipulování s lidmi.
 
Tomáš Ouředník Mužem se ovsem pobavit osobne. Navrhnete termín a misto… Mate zbytečne obavy o moji prezentaci. Nejsem zvoleny zastupitel a starosta, který ma pred svými voliči skládat účet. Spis byste měl konfrontovat tyto jmenované! Ti mají veřejnou a společenskou odpovědnost vůči zdraví obyvatel Čáslavska.
 
Michal Benda Tomáš Ouředník To by bylo ideální, ale musím se domluvit i s Ostatními členy Na()rovinu, kterých se to také týká, konkrétně David Jandečka a Daniel Pitoňáka ozvu se vám.
 

David Jandečka Asi jsme to tu teď “rozlouskli”.. Cílem pana Tomáš Ouředník bylo vzbudit pozornost médií a veřejnosti o tuto kauzu, kdežto náš cíl byl jiný-podat objektivní doložený přehled informací o skládce. To vysvětluje dva různé způsoby interpretace a výkladu celé kauzy a také to, že jsme nepožádali o spolupráci. Jen je poněkud zbytečné, abyste na nás, pane Ouředníku, útočil a my posléze na Vás. Naše záměry se totiž nijak navzájem neodporují, ač s nimi třeba nesouhlasíme. Proti osobní schůzce já nic nemám, pokud bude konstruktivní a k tématu skládky.

AUDIOZÁZNAM + AUTENTICKÁ ZPRÁVA: Současný senátor i starosta Jaromír Strnad (ČSSD) a čáslavští zastupitelé rozhodují na mimořádném zastupitelstvu o odprodání skládky společnosti AVE za 1 000 Kč! Stalo se tak 30. 7. 2012. V roce 2018 řeší obyvatelé stejnou skládku, ale tentokrát v souvislosti s ukládáním rakovinotvorného odpadu, respektive ostravských kalů. AUDIO i na facebooku

další

komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..